Szkoła życia (Katowice) – co to za miejsce?

Szkoła życia (Katowice) – co to za miejsce?

Październik 15, 2021 Wyłączono przez admin

Odpowiednie wsparcie młodzieży z niepełnosprawnościami jest bardzo ważne, aby w dorosłym życiu mogła ona sprawnie i aktywnie uczestniczyć w codziennym życiu. Właśnie z tego powodu szczególne miejsce w edukacji zajmuje tzw. szkoła życia, czyli szkoła przysposabiająca do pracy. Młodzież uczy się w niej nie tylko przedmiotów, które tradycyjnie znajdują się w programie nauczania na danym etapie. Ważne są także te zajęcia, które przygotowują do samodzielnego funkcjonowania w życiu domowym i nie tylko. Czym dokładnie jest szkoła życia (Katowice) i co trzeba o niej wiedzieć?

Szkoła życia – czym jest ta placówka?

Szkoła życia to szczególna placówka edukacyjna, której celem jest przygotowanie młodzieży z niepełnosprawnością do sprawnego funkcjonowania w dorosłym życiu. Dedykowana jest uczniom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym bądź też znacznym, a także tym z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Zazwyczaj takie szkoły działają razem z innymi placówkami specjalnymi, jak na przykład szkoła podstawowa z oddziałami specjalnymi i integracyjnymi lub przedszkola. Dzięki temu młodzież może czuć się swobodnie, ma zapewnione najlepsze warunki do nauki i – co najważniejsze – znajduje się pod fachową opieką najlepszych pedagogów i nauczycieli z wieloletnim doświadczeniem. Przykładem takiej szkoły życia na Śląsku jest placówka edukacyjna Otwarte Okno w Tychach: http://www.otwarteokno.edu.pl/strony/138/o-szkole/

Warto podkreślić, że uczęszczają do niej nie tylko uczniowie z Tychów, ale również pobliskich miast, jak chociażby Katowice. O popularności tej szkoły życia decyduje między innymi atrakcyjna lokalizacja, bogata oferta zajęć dodatkowych, a także wykwalifikowana kadra pedagogiczna. Dzięki temu uczniowie mogą liczyć na wsparcie i pomoc doświadczonych nauczycieli, a rodzice mogą być spokojni o naukę i przyszłość swoich podopiecznych. 

Dlaczego szkoła życia jest tak ważna?

W przypadku uczniów z niepełnosprawnością bardzo ważne jest nie tylko przekazanie im konkretnej wiedzy z danych przedmiotów, jak na przykład język polski, biologia czy matematyka. Niezwykle istotne jest również nauczenie ich tych rzeczy, które będą im przydatne podczas wykonywania wielu codziennych czynności, bez których trudno się obejść. Właśnie z tego względu obok zajęć rozwijających kreatywność czy wychowania fizycznego, bardzo ważne miejsce zajmują zajęcia z funkcjonowania osobistego i społecznego, zajęcia rozwijające komunikowanie się, a także przysposobienie do pracy.

Na tych ostatnich młodzież bierze udział w lekcjach z gospodarstwa domowego, zajęć ogrodniczych, prac biurowych, stolarskich, a także między innymi zajęć z szycia. Taki program nauczania sprawia, że absolwenci szkoły życia wyposażeni są w umiejętności potrzebne do samodzielnego wykonywanie wielu codziennych czynności. To z pewnością znacznie podnosi poczucie ich własnej wartości i czyni niezależnymi.