Szkoła specjalna przysposabiająca do pracy – co ją wyróżnia?

Czerwiec 8, 2021 Wyłączono przez admin

Szkoły przysposabiające do pracy są dobrym wyborem dla młodzieży powyżej 18 lat, która posiada orzeczenie o upośledzeniu w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Wybór takiej szkoły to możliwość udziału w rozwijających zajęciach, nauka wielu rzeczy przydatnych nie tylko w przyszłej pracy zawodowej, ale też w codziennym funkcjonowaniu, kontakt z rówieśnikami, rozwijanie wielu umiejętności społecznych. Co jeszcze wyróżnia szkoły przysposabiające do pracy? Dlaczego warto zdecydować się na wybór takiej szkoły?

Szkoła przysposabiająca do pracy – szansa na dobre wykształcenie

Szkoły przysposabiające do pracy są przede wszystkim szansą na zdobycie wykształcenia dla osób niepełnosprawnych, których edukacja zazwyczaj kończyła się na poziomie gimnazjum lub szkoły podstawowej. Tylko nieliczni uczniowie z orzeczeniami kontynuowali naukę w szkołach zawodowych. Wiązało się to głównie z faktem, że tradycyjne „zawodówki” nie są dostosowane do wymagań uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Zmianą takiego stanu rzeczy są właśnie szkoły przysposabiające do pracy, gdzie program nauczania oraz dobór zajęć pozwala uczniowi na swobodną naukę, dostosowaną w pełni do jego potrzeb oraz możliwości. Taki stan rzeczy pozwala na rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów, co z pewnością zaowocuje w przyszłym życiu.

Co wyróżnia szkołę przysposabiającą do pracy?

W szkole specjalnej przysposabiającej do pracy uczniowie mogą liczyć na fachowe wsparcie wielu specjalistów. Bardzo istotna jest między innymi pomoc i opieka doradcy zawodowego, rehabilitacja ruchowa, terapia logopedyczna lub terapia psychologiczna. W szkołach tego typu popularne są także zajęcia z języka migowego, których celem jest przede wszystkim eliminacja problemów komunikacyjnych uczniów z wadą słuchu.

Współczesne szkoły przysposabiające do pracy wyróżniają się też doskonałym zapleczem dydaktyczny, w skład którego wchodzą m.in. pracownia ceramiczna czy gospodarstwa domowego. W szkole przysposabiającej do pracy uczniowie nabywają niezbędne umiejętności, które pozwolą im sprawnie działać w zakładach pracy chronionej lub innych miejscach pracy, a także w codziennym życiu.

Akademia Rozwoju „Otwarte Okno” w Tychach to wyjątkowa placówka edukacyjna, w skład której wchodzi między innymi niepubliczna szkoła specjalna przysposabiająca do pracy. Zapraszamy do zapoznania się z jej ofertą edukacyjną: http://www.otwarteokno.edu.pl/strony/137/szkola/