W zdrowym ciele zdrowy duch – czyli o aktywności dzieciaków

Dzieciaki należy od najmłodszych lat przekonywać do aktywności ruchowej – najlepiej poprzez gry i zabawy. Uprawianie sportu jest jedną z najlepszych form aktywności, ponieważ uczy dziecko współpracy (w przypadku gier zespołowych), uczy rywalizacji, uczy przegrywać, uczy zawiązywać nowe relacje, prowadzi do rozwoju dziecka na wielu płaszczyznach, nie tylko tej fizycznej. 

Ja zachęcić dziecko do sportu?

Przede wszystkim przykładem. Dziecko zawsze w sposób naturalny będzie naśladować rodziców. Jeśli rodzic chętnie korzysta w wolnym czasie z aktywności, dziecko także będzie chciało to robić. Nie będzie trzeba go w żaden sposób przekupywać, co jest rozwiązaniem niezwykle szkodliwym. Rodzic przebywający całymi daniami przed telewizorem będzie bardzo złym przykładem dla dziecka, które będzie robiło to samo.

zajęcia sportowe dla dzieci

Dlaczego sport i ruch dla dziecka jest taki istotny?

Dziecko musi prawidłowo się rozwijać, a ruch jest do tego dobrym narzędziem. Istnieje wiele pozytywnych aspektów i skutków uprawiania sportu. Nie sposób ich wszystkich wymienić, dotyczą bowiem rozwoju fizycznego, psychicznego, zdrowotnego. Warto aktywnie uczestniczyć zarówno w lekcjach wychowania fizycznego (w przypadku dzieci przedszkolnych w zajęciach sportowych i ruchowych), dzięki czemu dzieci pozytywnie spożytkują nadmiar energii. Badania dowiodły, że osoby, które uprawiają sport i doprowadzają się do wysiłku fizycznego w ciągu dnia, są w stanie zapadać w głębszy i lepszej jakości sen. Z kolei lepszy sen dla dziecka, to lepsze przygotowania do zajęć następnego dnia, lepszy nastrój, więcej energii. Zatem z jednej strony, sport tymczasowo może pozbawić energii, ale w dłuższej perspektywie doprowadza jednak do lepszej jakości snu i życia.

Jak zapewnić dziecku dobrą zabawę i bezpieczny sport?

Dzieci w wieku przedszkolnym musza mieć zapewnione szczególne warunki gry i zabawy. Przede wszystkim w tym przypadku najważniejsze będzie bezpieczeństwo, ponieważ młode osoby nie mają jeszcze tak rozwiniętej świadomości, koordynacji ruchowej jak u dorosłego. Nie można zatem używać przedmiotów ciężkich, twardych, niezabezpieczonych itp. Jeśli kwestie bezpieczeństwa zostaną rozwiązane, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyposażyć podwórko w sprzęt sportowy, lub zastosować wybrane elementy wewnątrz budynku i zachęcać dzieci do aktywnego uczestnictwa w zajęciach. Dzieci uwielbiają taniec, zawody sportowe, gry i zabawy. Dobrze sprawdzą się zajęcia z piłki nożnej, koszykówki, badmintona, tenisa stołowego i innych.