Szkoła przysposabiająca do zawodu

Sierpień 2, 2019 Wyłączono przez admin

Szkoły te zostały stworzone z myślą o młodych ludziach borykających się z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi. W nich oprócz podstawowej wiedzy zdobywają praktyczne umiejętności potrzebne w przyszłym, samodzielnym życiu.

Niepełnosprawność

Umiarkowana

Osoby z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym borykają się z upośledzeniem sprawności motorycznej. Ich zachowania są często gwałtowne i nie są w stanie przewidzieć ich skutków. Przejawiają także pragnienie kontaktu z innymi ludźmi, jednak mają też skłonności do alienacji i zamykania się w sobie. Mogą się jednak nauczyć nieskomplikowanych czynności zawodowych, jednak mogą je wykonywać tylko pod nadzorem.

Znaczna

Ta niepełnosprawność charakteryzuje się silnymi utrudnieniami w zakresie ruchu, myślenia oraz mówienia. Osoby takie wyrażają się w sposób chaotyczny, są w stanie odróżniać proste kształty, jednak są w stanie samodzielnie się poruszać, sprzątać oraz gotować..

Sprzężona

Jest to bardzo szeroka grupa, ponieważ charakteryzuje się wieloma różnymi rodzajami oraz stopniami. Niepełnosprawność sprzężona to minimum dwa rodzaje niepełnosprawności, które są spowodowane przez uszkodzenie organizmu przez ten sam faktor w tym samym czasie. Polega na relacji bio-psycho-społecznej. Dlatego u osób z taką niepełnosprawnością może występować jednoczesną głuchotą i upośledzeniem umysłowym. Edukacja musi się u nich łączyć razem z terapią i musi być indywidualnie dostosowana do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Jak wygląda edukacja?

Nauczanie

Szkoła przysposabiająca do zawodu jest niezwykle ważnym elementem edukacji. Osoby niepełnosprawne zawsze będą nieodłączną częścią społeczeństwa, tak ważne jest ich kształcenie. Pod szczególną opieką doświadczonych i wykształconych osób są w stanie dalej się rozwijać. Po ukończonej szkole podstawowej w szkole przysposabiającej powtarzają już zdobytą wiedzę oraz uczą się nowych teoretycznych i praktycznych umiejętności. Szczegóły tego jak prowadzona jest edukacja w takiej szkole znajdziesz na stronie: OtwarteOkno.edu.pl

Wyposażenie szkoły

Oprócz zwykłych klas znajdują się tutaj inne ważne pomieszczenia, gdzie niepełnosprawni uczą się umiejętności potrzebnych w dalszym życiu. Znajdują się tu m.in. warsztaty, pomieszczenie gospodarstwa domowego, czy sala gimnastyczna oraz specjalna sala doświadczenia świata. Wszędzie tam wychowawcy kontrolują ich działania, tak aby wykonywali je prawidłowo oraz bezpiecznie. Każde zajęcia dostosowane są do indywidualnych zdolności i potrzeb w trosce o zdrowie i przyszłość każdego ucznia.