Przedszkole przyjazne niepełnosprawnym dzieciom

Niepełnosprawne ruchowo dzieci często są odrzucane przez społeczeństwo, a przez to skazane na naukę i rozwój w domu. Powstaje jednak coraz więcej przedszkoli, w których znajdują się zarówno dzieci niepełnosprawne, jak i te, które są zdrowe. Takie przedszkole pozwoli zdrowemu dziecku zobaczyć, z jakimi problemami zmagają się inni. Dzięki temu również nauczy się ono empatii i chęci niesienia pomocy. A co najważniejsze – takie dziecko nie będzie dziwnie spoglądało na swojego rówieśnika poruszającego się o kulach czy na wózku inwalidzkim. Jak dostosować przedszkole do potrzeb niepełnosprawnych dzieci?

Szerokie korytarze

Przede wszystkim już na samym wstępie należy zadbać o to, aby takie przedszkole specjalne posiadało szerokie korytarze i przejścia. Głównie dlatego, że dziecko poruszające się na wózku inwalidzkim potrzebuje nieco więcej miejsca, aniżeli zdrowe osoby.

Uchwyty

Oprócz tego, należy zadbać o to, aby w budynku znajdowały się potrzebne uchwyty. Głównie powinny one być antypoślizgowe i z niezbędnymi atestami. Wszystko dla bezpieczeństwa najmniejszych. Takie uchwyty należy zamontować w toalecie, która także powinna być szersza.

Schody

Przeważnie nowoczesne przedszkola to budynki, które są wielokondygnacyjne, a oprócz tego mają ogród, w którym znajduje się nierzadko plac zabaw. W związku z tym należy zadbać o to, aby nie było schodów. Jednak taki budynek ciężko jest zbudować, dlatego też można zainwestować w schodołazy, które są mechanizmem pomagającym pokonywać tę barierę architektoniczną.

Zakładając przedszkole, w którym pojawią się także dzieci niepełnosprawne należy uwzględnić szereg aspektów, również te, które zostały wymienione wyżej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *