Przedszkole przyjazne niepełnosprawnym dzieciom

Niepełnosprawne ruchowo dzieci często są odrzucane przez społeczeństwo, a przez to skazane na naukę i rozwój w domu. Powstaje jednak coraz więcej przedszkoli, w których znajdują się zarówno dzieci niepełnosprawne, jak i te, które są zdrowe. Takie przedszkole pozwoli zdrowemu dziecku zobaczyć, z jakimi problemami zmagają się inni. Dzięki temu również nauczy się ono empatii i chęci niesienia pomocy. A co najważniejsze – takie dziecko nie będzie dziwnie spoglądało na swojego rówieśnika poruszającego się o kulach czy na wózku inwalidzkim. Jak dostosować przedszkole do potrzeb niepełnosprawnych dzieci?

Szerokie korytarze

Przede wszystkim już na samym wstępie należy zadbać o to, aby takie przedszkole specjalne posiadało szerokie korytarze i przejścia. Głównie dlatego, że dziecko poruszające się na wózku inwalidzkim potrzebuje nieco więcej miejsca, aniżeli zdrowe osoby.

Uchwyty

Oprócz tego, należy zadbać o to, aby w budynku znajdowały się potrzebne uchwyty. Głównie powinny one być antypoślizgowe i z niezbędnymi atestami. Wszystko dla bezpieczeństwa najmniejszych. Takie uchwyty należy zamontować w toalecie, która także powinna być szersza.

Schody

Przeważnie nowoczesne prywatne przedszkola to budynki, które są wielokondygnacyjne, a oprócz tego mają ogród, w którym znajduje się nierzadko plac zabaw. W związku z tym należy zadbać o to, aby nie było schodów. Jednak taki budynek ciężko jest zbudować, dlatego też można zainwestować w schodołazy, które są mechanizmem pomagającym pokonywać tę barierę architektoniczną.

Zakładając przedszkole, w którym pojawią się także dzieci niepełnosprawne należy uwzględnić szereg aspektów, również te, które zostały wymienione wyżej.  Istnieje wiele takich miejsc w których dobro dziecka stawia się na pierwszym miejscu są to zwykle niepubliczne przedszkola które posiadają oddziały kształcenia specjalnego. Takim przykładem jest Prywatne przedszkole w Tychach.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 55 = 65