Platformy dla niepełnosprawnych osób – zastosowanie urządzeń i budynkach użyteczności publicznej

Budynki użyteczności publicznej powinny umożliwiać dostęp wszystkim osobą, niezależnie od tego czy są niepełnosprawni ruchowo czy też nie. Równy dostęp do tych budynków mogą zapewnić rozwiązania techniczne, pozwalające osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim dotrzeć w każdy zakątek budynku. Niezależnie od tego czy znajduje się na piętrze czy nie. Takimi urządzeniami są platformy dla niepełnosprawnych osób.

Większość budynków, w których znajdują się wszelkiego typu budynki użyteczności publicznej została wybudowana jeszcze wtedy, gdy osoby niepełnosprawne były skarnie dyskryminowane i nie tworzono dla nich żadnych ułatwień, które mogłyby sprawić, że będą mogły się poruszać. Nie powinno być to jednak wytłumaczeniem, gdyż dzięki wielu rozwiązaniom można dzisiaj takie budynki z łatwością przystosować, tak aby osoby niepełnosprawne ruchowo mogły się z łatwością po nich poruszać.

Platformy dla niepełnosprawnych – dlaczego są tak istotne w budynkach użyteczności publicznej?

Platformy dla niepełnosprawnych osób to urządzenia mające pomóc niepełnosprawnym osobą poruszać się po budynku bez pomocy innych osób, głównie jeżeli chodzi o pokonywanie schodów. Schody w wielu budynkach są częścią architektury. Nikt nie zdaje sobie jednak sprawy, że pokonanie ich przez osobę niepełnosprawną ruchowo poruszającą się na wózku staje się niemożliwe.

W jakich budynkach użyteczności publicznej stosowane są platformy dla niepełnosprawnych?

Platformy to rozwiązanie, które może być stosowane w wielu typach budynków użyteczności publicznej. Wśród nich są:

  • placówki edukacyjne – w szkołach i na uniwersytetach, nie w każdym miejscu jest winda, czasami zdarzają się półpiętra lub nawet kilka schodów na końcu korytarza, które trzeba pokonać, żeby dostać się do sali wykładowej. W takich miejscach należy zamontować platformę dla niepełnosprawnych, która pozwoli osobie niepełnosprawnej wjechać na nią i przemieścić się nad schodami.
  • instytucje kultury – kina, teatry, miejskie domy kultury, często mają te same problemy. Nie wszędzie można dostać się bez pokonywania schodów.
  • Budynki administracji publicznej – tam również często przydają się platformy.

Bogata oferta platform dla niepełnosprawnych na stronie https://www.windydlaniepelnosprawnych.com.pl/platformy-dla-niepelnosprawnych