Od drewnianych pługów do kombajnów. Czyli jak przedstawić historię rolnictwa dzieciom

Historia rozwoju maszyn rolniczych wydaje się fascynująca. Z pewnej perspektywy dostrzeżemy jednak, że nadal bazujemy na mechanizmach sprzed ponad 100 lat. Wprowadziliśmy co prawda do kombajnów nowoczesne technologie, ale zasadniczy mechanizm pozostał ten sam.

Po nitce do kłębka, czyli rozwój narzędzi rolniczych, późniejszych składowych kombajnu

Kombajn zbożowy składa się z wielu części składowych. Jednym z nich jest heder, ktory był rozwinięciem żniwiarki. Opracował go Patrick Bell, który był szkockim kaznodzieją. Uważał on, że jego wynalazek powinien być dostępny dla wszystkich, więc nie opatentował go. Jednak Cyrus Hall-McCormick opatentował go w Stanach. Doprowadziło to do powstania firmy McCormick-Deering, a następnie do dalszej międzynarodowej działalności. Wracając do Szkocji.  Andrew Meikle opracował system młócenia, który oddzielał ziarno od plew i słomy i dodał wentylator do systemu, który wydmuchiwał plewy i pozwolił, by ziarno opadło. Wytrząsacze słomy zostały opracowane przez Richarda Garreta z Leeston w Suffolk, a więc było to połączenie wielu części składowych.

Kto połączył wszystkie części w kombajn?

Człowiekiem, który tego dokonał był Hirham Moore. Mieszkał we wschodnich stanach Ameryki i opracował młocarko-żniwiarkę w jednym, „kombinowany kombajn”, jak go nazywano. Zbudował go z drewna około 1840 roku i musiał wysłać go do bardziej suchego klimatu – ostatecznie przetestował swój zbożowy kombajn na suchych roślinach znalezionych w Kalifornia. Jak nietrudno sobie wyobrazić, drewniane kombajny były dość ryzykowne. W warunkach suchego klimatu i kombajnu o mocy 100F nie trudno było domyślić się, że taki wynalazek zapalali się.

W miarę rozwoju kombajnu firma Holt Company z Stockton w Kalifornii zaczęła je budować ze stali, która była znacznie bardziej niezawodna. Ale tak się nie stało do przełomu wieków – około 1900 roku.

Kombajny dzisiaj

Co ciekaw technologia naprawdę nie zmieniła się od tego czasu w diametralny sposób. Nadal możesz znaleźć przeciwbieżne noże i główkę Patricka Bella. Nadal można znaleźć wytrząsacze słomy Richarda Garretta w mniejszych kombajnach, które możemy dziś kupić. A walec miotający był koncepcją opracowaną w średniowieczu i nadal jest sercem wielu kombajnów. Nawet kombajn obrotowy został opracowany przez Roberta Malmesbury’ego w Marylebone około 1750 roku. Tak więc niektóre z tych technologii mają długą, długą drogę. Jeśli chodzi o technologię zbioru, nie można wiele zmienić – wciąż zbieramy towar z pola.

Jednymi zmianami widocznymi jest szybkość i wydajność zbiorów, a także poprawienie komfortu samego pracownika, który dzisiaj może siedzieć w klimatyzowanej kabinie.

 

A jeżeli szukacie części do swoich kombajnów, zajrzyjcie na stronę https://sklep-rolnicze.eu/produkty/czesci-do-kombajnow/kombajny-zbozowe,2,75164

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + 1 =