Muzyka poważna – zaprezentuj ją swojemu dziecku

Muzyka poważna zwana także muzyką klasyczną uważana wymaga większego skupienia niż muzyka popularna. Nie jest prawdą jednak, że wymaga znajomości nut, wiedzy muzycznej czy nawet wykształcenia kierunkowego, aby ją zrozumieć. Najważniejsze jest uważne słuchanie. Do muzyki poważnej zaliczamy zarówno najsłynniejszych kompozytorów tworzących kiedyś (np. Jana Sebastiana Bacha czy Igora Strawińskiego), jak również współczesnych akademików eksperymentujących z nowymi formami muzycznymi.

Muzyka klasyczna – jakie płyty na początek?

Kupując płyty z muzyką klasyczną warto jest zwrócić uwagę na orkiestry oraz grupy, które je wykonują. Dane utwory muzyki poważnej mogą mieć bardzo wiele wykonań oraz interpretacji. Najlepiej jest unikać płyt typu “best of”, ponieważ często nawet nie przedstawiają one całości utworów, lecz wyłącznie najbardziej znane motywy. Ponadto wykonania na nich mogą pozostawiać wiele do życzenia. Nie są to znane grupy ani orkiestry. Można też powiedzieć, że takim składanką jest bliżej popu. Utwory są krótsze i nie można się w nich “zatopić”, jak w klasycznych kompozycjach. Nawet na początek warto jest sięgnąć po bardziej wartościowe płyty, na których znajdziemy wirtuozerskie wykonanie najlepszych grup i orkiestr świata. Kupując płyty muzyki klasycznej z takich wytwórni, jak Deutsche Grammophon czy będziemy mieli pewność, że będą one charakteryzowały się wysoka jakością artysyczną.

Muzyka klasyczna -bogactwo różnorodności

Na początku warto się zorientować z jakiej epoki muzyka najbardziej nam przypadnie do gustu. Czy to będzie muzyka z baroku, klasycyzm, romantyzm czy może muzyka współczesna? Wtedy łatwiej trafimy na muzykę, która przypadnie nam do gustu. Zgłębianie muzyki z danej epoki potrafi być bardzo ciekawą przygodą. Warto też poeksperymentować z muzyka współczesną. Panuje ona opinia ciężkiej do słuchania. Prawda jest jednak taka, że jest ona tak różnorodna, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Począwszy od minimalizmu, aż po muzykę improwizowaną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

33 + = 42