Aktywizacja wyobraźni malucha – jak urządzić pokój, aby pobudzał on kreatywność?

 

Rozwój naszych małych pociech jest dla nas niezwykle istotny. Już od najmłodszych lat kształtuje się jego wyobraźnia, w tym przestrzenna, umiejętność twórczego myślenia, niezbędne w zarówno w kolejnych etapach rozwoju, jak i w dorosłym życiu. Jak urządzić pokój, aby aktywizował naszego szkraba?

Ciekawe dodatki

Pokój dziecka, który ma aktywizować jego wyobraźnię nie może być nudny. Nie możemy też oczywiście przesadzić, gdyż efekt mógłby okazać się odwrotny do oczekiwanego.

W pokoju dziecka sprawdzają się nie tylko pluszaki, którymi dziecko może się bawić. Lustra, poroża pluszowe zwierząt, plakaty, obrazki mogą doskonale ożywić przestrzeń i świetnie aktywizować wyobraźnię malucha. Dobrze sprawdzają się również pudełka, które dzieci w ciekawy sposób gospodarują. Nie służą one tylko do przechowywania, ale też budowania baz, fordów obronnych i domów dla pluszaków. Ciekawą nowością są również namioty typu tipi, w których dzieci mogą chować się razem z zabawkami, bawić w dom inne zabawy.

Nietuzinkowe meble

Jeżeli zależy nam na aktywizacji wyobraźni malucha nie możemy poprzestać na banalnych meblach. Dla dziewczynek dobrze sprawdzają się łózka typu domek, a dla chłopców samochód.

Tapety do pokoju dziecięcego

Bardzo dobrym pomysłem na ozdobienie ścian jest tapeta do pokoju dziecięcego. Takie tapety do pokoju dziecięcego posiadają specjalne certyfikaty, oraz są przygotowane na ekstremalne warunki panujące niekiedy w pokoju naszych dzieci. Ponadto są kolorowe i ocieplają wnętrze.

Miejsce do tworzenia

Każdy pokój malucha potrzebuje wygospodarowania w nim miejsca na twórczość dziecka. Upust twórczości malucha może dać tablica. Zrezygnujemy jednak z kredowych na rzecz, flamastrowych lub na kartony flipcharta. Wdychanie pyłu kredowego nie sprzyja dzieciom. Wygospodarowanie miejsca do rysowania powinno również uchronić Twoje ściany, jednak nie ma co do tego gwarancji.

Miejsce do eksponowania twórczości

Osiągnięcia artystyczne twojego dziecka mogą być eksponowane na tablicy korkowej lub magnesowej, na której przypinane będą najnowsze prace twojego dziecka. Wyeksponowanie prac może dać dziecku poczucie pewności siebie i zachęcić go do dalszego rozwoju i kolejnej twórczości.